Dolu hafızalar için

SD kartınız dolmuş durumda ve siz her yeni bir uygulamayı indirmek için başka bir uygulamayı silmek zorundasınız. Bu sıkça görülen bir durum ve cihazınızın da yavaşlamasının nedenlerinden biri. SD kart kapasitenizin yüzde 80 gibi bir oranı doluysa çoğu zaman da kaçınılmaz. Bunun için SD kartınızı temizlemenize yardımcı olacak uygulamalar mevcut.

cache1
© AndroidPIT

SD Cleaner vb. uygulamalar cihazınızdaki tüm eski uygulama kalıntılarını ve gereksiz çerezleri sizin için siler ve hafızanızda gözle görülür miktarda yer açar. Siz yine de bir şeyleri silerken dikkatli olun ve iki defa kontrol edin.

Arka planda çalışanlar

Eğer arka planla çalışan birkaç uygulamanız varsa bu da cihazınızın yavaşlamasına sebep olur ve performans sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Elbette ayarlar üzerinden direk uygulamalara ulaşarak kapatmaya zorlayabilirsiniz fakat bunu her seferinde yapmak gerçekten zaman alıcı. Bu işi sizin için otomatikman yapacak uygulamalarsa hayatınızı oldukça kolaylaştırır.

greenify 1
© Greenify

Özellikle rootlu cihazlar için bir kurtarıcı konumunda olan Greenify bu uygulamalardan biri. Sizin seçeceğiniz uygulamaların çalışma grafikleri ayarlanacak ve uygulama tarafından kapatılarak cihazınızın yavaşlaması engellenecek.

Pili yiyenlerden kurtulun

Yavaşlamayı engellemenin iyi bir yolu da pili yiyen uygulamalardan kurtulmak. Bunun için cihazınızın ayarlar bölümünden en çok hangi uygulamaların enerji harcadığına bakın.

cache2
© AndroidPIT

Bu verileri daha detaylı bir biçimde görmek isterseniz WakeLock Detector da yardımınıza hazır. Bu uygulamayı yüklediğiniz de rahatlıkla hangi uygulamaların pilinizi daha hızlı bitirdiğiniz görebilir ve bu verilere göre hareket edebilirsiniz. Daha sonra da silmek, kapatmak ya da Greenify’a devretmek istediğiniz uygulamalara karar verin.

Kalıntılardan kurtulun

Cihazınızdaki kalıntıları silmeyi sıklıkla unutabilirsiniz ki bunlar daha sonra birikerek can sıkıcı hale gelirler. Özellikle cihazınızın hızına büyük bir etki yapan kalıntılar mutlaka temizlenmeli.

cache3
© AndroidPIT

Bunlardan toptan kurtulmak için hızlı bir yol ararsanız App Cache Cleaner yüklemenizi tavsiye ederim. Uygulama cihazınızda kalıntı bırakan diğer uygulamaları sıralıyor ve böylece siz de neleri silmek istediğinizi daha rahatça görebiliyorsunuz.

Sizin cihazınızı hızlandırmak için izlediğiniz farklı yollar var mı? Önerebileceğiniz en iyi uygulamalar hangileri?

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir