SSHD ( Hybrid Disk ), SSD performansı ile SATA disk alanının birlikte kullanarak, hem daha performanslı hem de daha yüksek kapasite sağlayan disk çeşitidir.

Geliştirmeleri 2014 Şubat itibariyle hala devam eden SSHD diskler henüz çok yaygın olmasa da, teknoloji marketlerinde ürünlere entegre olarak satıldığını görüyoruz. Cihazlar üzerinde satılan SSHD‘ler için, 22000 RPM’den söz ediliyor.

Aslında biraz incelediğimizde kullanılan teknolojinin yeni bir teknoloji değil, aksine hali hazırda Storage’lar üzerinde kullanılırken yeni hamle ile son kullanıcı ile buluşturulduğunu görüyoruz. 8 GB Entegre SSD  + 500 GB SATA disk alanı bulunan bir SSHD ( Hybrid ) Disk, 8 GB’lık SSD bölümünüzde sık kullanılan ve performans gerektiren verileri bulunduruyor. Internal chipseti ile burada hangi dosyaların bulunacağına kendisi karar veriyor ve örneğin İşletim Sisteminizi SSD üzerinden okuyarak daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Türkiye’de SSD alanı daha kapasiteli disklere şu anda maalesef rastlayamıyoruz ancak yurt dışı satış sitelerinde 64 GB + 1 TB gibi örneklerini görebilmek mümkün.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir