Sistemime Linux kurmak istiyorum, ama Windows’u silmeden bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir disk üzerinde birden fazla işletim sistemi barındırabilir miyim? Eğer yapabilirsem nasıl?

Bir disk üzerinde birden fazla işletim sistemini ekleyebilir, sistemin her açılışından bunlardan biri ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Örnek olarak aşağıda bir makinaya ait /etc/lilo.conf bilgileri var. Sistem açılırken

DOS/Windows ya da Linux arasında bir seçim yapabiliyorum. Genellikle Windows ve Linux içeren diskler için en az iki açılış örneği bulunur.

boot = /dev/hda # Linux birinci disk üzerinde delay = 50 # Herhangi bir seçim yapmak için 5 saniye # izin ver..

image = /vmlinuz # Çekirdeğimin adı /vmlinuz ve root = /dev/hda4 # /dev/hda4 altında (birinci diskin 4. bölümü)label = linux # LILO açılırken bunu ekranda “linux” olarak göster read-only # Salt okunur halde Linux’u aç (bunu değiştirmeyin)

other = /dev/hda1 # DOS, birinci diskin ilk bölümünde yeralıyor label = dos # LILO açılırken ekranda “dos” olarak göster table = /dev/hda

Bu dosyayı her değiştirdiğinizde yaptığınız değişikliklerin MBR’ye kayda geçmesi için “lilo” programını çalıştırmalısınız.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir