Linux kurdum, ama şimdi tekrar silmek istiyorum. Açılışta bana verilen LILO: komut istemine tekrar dönmemek için ne yapmam gerekiyor?

Temiz bir DOS disketi ile sistemi açıp fdisk /mbr yazmak yeterlidir. Bu sayede sistemin ana açılış kaydı (Master Boot Record) LILO’dan temizlenecektir. Siz de kolayca sistemi yeniden açıp doğrudan Windows’a geçebilirsiniz.
ÇEKİRDEK DERLEMEK……

Yeni bir çekirdek derlemek istiyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Bu arada yeni bir çekirdek neden derlenir? Mesela yeni CD sürücümü göstermek için yeniden çekirdek derlemeye ihtiyacım var mı?

Yeni çekirdek derlemek için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Çekirdeğin kaynak kodunun bulunduğu yer olan /usr/src dizinine gidin.

2. Sıkıştırılmış ve arşivlenmiş çekirdeği açmadan önce bu dizinde linux adında bir dizin varsa bunu ayrı bir isimle değiştirin.

3. Çekirdeği açın. İçindeki tüm dosyalar /usr/src/linux dizininden itibaren diske aktarılacaktır.

4. /usr/src/linux dizinine gidin.

5. make xconfig (X Windows altında derlemek için), make menuconfig (menu tabanlı ncurses kütüphanesini kullanarak derlemek için) ya da make config (doğrudan doğruya konsolda derlemek için) yazın.

6. Karşınıza çıkan soruları yanıtlayarak yeni çekirdeğinizin konfigürasyon dosyasını oluşturun

7. Sırayla “make dep” ve “make zImage” komutlarını verin.

8. Makinanızın hızına göre birkaç dakika içinde derlenecek. Yeni çekirdeğinizi

/usr/src/linux/arch/i386/boot/zImage dizininden alıp /boot veya / dizini altına yeni bir isimle (örneğin yeni-linux) yerleştirin.

9. /etc/lilo.conf dosyasını, yeni çekirdeği görecek şekilde yeninden değiştirin.

10. lilo yazarak MBR’nin haberi olmasını sağlayın.

11. Makinayı tekrar açtığınızda yeni çekirdeğiniz çalışmaya başlayacaktır.

Bir çekirdek temel bir program ve üzerine eklenebilen modüllerden oluşur. Eğer Linux üreticisi firma, ek modülleri sistemle birlikte size vermez ise (mesela ekran kartı modülü) çekirdeği yeniden derleyip bu desteği çekirdeğe gömmek ya da modül olarak derlemek zorunda kalırsınız. Genellikle modern Linux işletim sistemlerinin hepsi modüler bir yapıdadır ve fazladan çekirdek derlemeye gerek bırakmazlar.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir