Bilgisayarımıza kurduğumuz ücretsiz yazılımlar aracılığı ile tarayıcımıza bulaşan bazı arama siteleri, biz istemeden kullandığımız Firefox, Chrome ve Explorer gibi tarayıcılarda anasayfamızı değiştirebiliyor. İnternet kullanıcılarının birçoğu bu durumdan rahatsız ve bu yazılımları nasıl kaldıracağını bilmiyor. Sizlere bu haberimizde isteğimiz dışında tarayıcımıza bulaşan bu tarz yazılımları nasıl kaldırabileceğinizi anlatacağım. Anasayfamızı değiştiren birçok site bulunuyor ancak, ben sizlere Delta-Search’ı örnek olarak göstereceğim.

AdwCleaner adlı bir program ile tarayıcımıza bulaşan ve anasayfanızı değiştiren siteleri silmeniz mümkün oluyor. Şimdi de AdwCleaner kullanarak sizi farklı arama motorlarına yönlendirerek Delta Search ve benzeri siteleri anasayfa yapan yazılımı nasıl silebileceğinizden bahsedelim.

İlk olarak buradan AdwCleaner programını indiriyoruz. Bu programı sadece indirmeniz ve açmanız yeterli, ayrıca kurulum gerektirmiyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi program açılıyor. Daha sonra Scan butonuna basarak bilgisayarımızı taratıyoruz.

Taramadan sonra Delta Search (veya sizde bulunan hangisi ise) olan kısımları bütün alanlardan işaretleyip Clean butonuile siliyoruz. Firefox, Chrome, Explorer ve diğer yerlerden de silmeniz gerekiyor.

Sildikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek, onay verdikten sonra yeniden başlatılıyor. Bilgisayar tekrar açıldıktan sonra masaüstünde bulunan Firefox, Chrome vs. tarayıcılarınıza sağ tıklayarak özellikler bölümünden sizi farklı sayfaya yönlendiren, Hedef bölümünde ki farklı anasayfaya yönlendiren URL uzantısını hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız exebölümüne kadar siliyoruz ve tamam diyoruz.

Eğer bu işlemleri yaptığınız halde hala anasayfanız farklı ise tarayıcılarınızın ayarlarından anasayfanızı Google veya istediğiniz farklı bir siteye değiştirebilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir