Windows Ürün Aktivasyonu, lisansı doğrulamak ve lisanssız kullanımı önlemek için kullanılan bir Microsoft Windows teknolojisidir. Sisteminizin önceden yüklenmiş bir Windows sürümü varsa aktifleştirilecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman aktifleştirmeniz gerekmemelidir. Bu bölümde aktivasyon istenebilecek muhtemel senaryolar ve bunları çözmek için neler yapılabileceği anlatılmaktadır.

ÇÖZÜNÜRLÜK

Önceden yüklenmiş bir Windows kopyasında, lisans sıkı bir şekilde Acer ürüne yapıştırılmıştır. Aktivasyon mekanizması yalnızca Acer donanımı kullanılırken çalışacaktır; özellikle ana kart ve BIOS’u Acer tarafından orijinal olarak temin edilmiş olmalıdır.

Windows aktivasyonunun istenmesi durumunda:

  • Eğer CD veya DVD kullanarak ürünü yeniden yüklediyseniz kurtarma disklerinin ürün için doğru diskler olduğundan emin olmalısınız. Başka bir Acer ürünü için olan kurtarma diskleri Windows kopyasının otomatik aktivasyonunda başarısız olabilirler.
  • Eğer BIOS güncellendikten sonra aktivasyon bildirimi görüntülenirse, kullanılan BIOS’un ürün için ve önceden yüklenmiş işletim sistemi için doğru olduğundan emin olmalısınız. Windows XP, Vista veya 7 için farklı BIOS sürümleri mevcut olabilir. Yanlış sürüm kullanmak sistemin aktivasyonu başaramamasına neden olabilir.
  • Windows’u bir Microsoft yükleme CD veya DVD’sinden Orijinallik Sertifikası (CoA) etiketi ürün anahtarı kullanarak yüklemek, ürünün aktivasyonunu otomatik olarak gerçekleştirmeyecektir ve ürünü aktifleştirmek mümkün olmayabilir. Windows sürümleri önceden yüklenmiş Acer Windows’u yüklemek için normal yükleme disklerinde bulunmayan farklı bir mekanizma kullanır. Bunun yerine, işletim sistemini yeniden yüklemek için Acer Kurtarma kullanın.
  • Eğer ana kartı 3. parti bir ana kartla değiştirdikten sonra aktivasyon bildirimi görüntülenirse, Windows kopyasının aktifleştirilme şansı kalmaz. Böyle bir durumda, Acer işletim sisteminin aktifleştirilmesine yardım edemez.

Önceden yüklenmiş Windows sürümünün Windows Anytime Upgrade ile yeni veya farklı bir sürüme yükseltilmesi durumunda, yükseltmeden sonra yüklenen sürümün aktifleştirilmesi gereklidir. Windows yükseltilmiş sürümleri Windows’un perakende kopyası gibidir ve otomatik aktivasyon kullanmazlar.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir