Honda Fizy’nin 2 yıl kullanıcısı oldum.

http://hondafizy.tk/s-s-s/ adresinde yazdığım gibi (site benim)

Mevcuttur.

Yakıt Tüketimi:

Fizy, Ortalama 100 Km’de 2.2 – 2.4 Lt olarak fabrika verisine sahiptir , fakat 60 km ortalama hız ve kuru havalarda bu yakıt söz konusudur. Fizy düzgün bir rodajla düz yolda 95 Km hızı göreceğinden ve 0-60 km hızlanması çok güzel olduğundan dolayı standart bir kullanıcıysanız (yaşlı – arkanızda babanız , arkanızda eşiniz yoksa) bu miktar biraz yükselecektir. Bu miktar 3.5 Litreye de çıkabilir , 2.8 Litre civarıda olabilir. Sizin kullanımınıza bağlıdır.

 

Kronik Arızaları:

Şahsen 1 yıldır bu motoru yaz-kış kullanmaktayım ve tek arıza olarak 5bin ve 10bin kmde debriyaj tarafından bir pul sesi gelmesi haricinde kronik bir rahatsızlığı yoktur. Bu sesde debriyaj kısmı açılıp , pulları , kayışı ve milleri yağlanınca geçmektedir. Hiç kafaya takacak bir problem değildir , sizi yolda koymaz , sadece ses yapıyor.

 

Kampana Frenler Durduruyor mu?

Forumlarda ve birçok web sitesinde Fizy kötülenir, hala 40 yıllık kampana fren kullanıyor diye. Kardeşim ne kadar ekmek o kadar köfte… Bin Tl daha fazla ver 17 cc daha düşük Spacy’i al. Neyse , Ben 55 kg, yaşımı göstermeyen , birde Kask ile motora binice Atom Karınca gibi gözüken biriyimdir. Çalıştığım kurumdan hergün 2 kişi olarak bineriz Fizy’e 55+120 kg olarak bineriz ve 6 aydır (şükür) kazamız olmadı , frenlerimde gayet sağlam tutuyor. Lastik havalarına ve arada ani frenleme yaparak (kontrol amaçlı) test edip , güvenle yolunuza devam edebilirsiniz.

 

Bakım Masrafları

İlk Bakımını 1000 Kmde sadece yağ değiştirerek yapıyorsunuz, rutin kontroldür , ikinciyi 4binde yapıyorsunuz , buji değişse iyi olur , yağ değiştiriyorsunuz , hava – benzin vs filtrelerinden sonra bir supap ayarı yaptırsanız iyi olur , kayış kontrolünden sonra yola devam. Gerisi 10bin’e kadar çarpma kırma yarma yapmazsanız aklınıza esince götürürsünüz.

 

Konfor ne Âlemde?

Şimdi ne diyim aman aman yumuşacık koltuk aramayın , bir PCX , CBF kadar yumuşak selesi yok. Sert fakat motorda titreşim yoktur , doğru sıcaklıkta , iyi rölantide çalıştığını zor farkedersiniz. 80-90km hızlarda elcikleri bıraksanızda (yol düzgünse) motosiklet kafa sallamıyor , yolunda gidiyor. güzel virajlara giriyor , Stok lastikleride eh işte iyi denilebilecek tüpten , lastikleride TUBELESS bu arada. 2 kişi rahat sığıyor , yalnız arkada tek amortisör olduğu için 2 kişi ile çukurlara girdiğinizde altı değiyor , zamanla yavaşlamayı ve o güzel yollarımızda sağ-sol yapmayı öğrenip değdirmezsiniz nasıl olsa. Amotrisörü yumuşaktır, Jeep Grand Cherooke (96-98 model 5.2) araca bindiyseniz onun gibi gidebilirsiniz engebeli yollarda…(Seke seke kısacası ata biner gibi)

 

Uzun Yol…

Uzun dediysek fizana değil , yada BMW’nin yaptığı gibi 750-1000 liklerde dünyayı turlamıyoruz (Gerçi eskiden bir Türk Vespa ile dolaşmıştı Dünya’yı denemek lazım bunla fakat şartlar ne bunu gösterir nede honda cebimize para sıkıştırıp ay sonu “Al şu kiran, şuda hanımının ihtiyaçlarını karşıla” diye para sıkıştıracak. Bu sebeple çalışmak gerek ve vakit yok.) Ben en uzun git-gel 400 km’lik bir uzun yola çıktım. ve şükür motorum yolda koymadı canavar gibi gitti-geldi. Motorunuza bakın , çıkmadan son kontrollerini yapın , yağına suyuna bakın , yanınızada biraz yedek benzin alın güvenin ve çıkın. (Çıkmadan bir akrabanıza haber verinde ne olur ne olmaz)

 

Yedek Parça

Parça fiyatları ucuzdur ve sahibinden.com’da aliexpress.com’da veya herhangi bir Honda Bayiinde veya normal motorcularda bile bulabilirsiniz. Sıkıntı yaşamazsınız yani. No Problem…

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir