Yürür Aksam
1-Yere neredeyse yapışık olan ön takımlarda aks lalesinin bozulması,dönüşlerde çat-çat sesi çıkarır,aks körüklerini sakın 2.kalite almayın 1 ay gibi bir sürede yırtılıp yağı boşalır.Aks içine giren kum,mil yağmur suyu bilyayı çizerek bozar
3 Şasenin gayet zayıf olması nedeniyle salıncak takozlarının itekleyerek yırtığa neden olması. araç ilk kalkışta ve fren yapıldığında aracın ön kısmı bağımsız olarak 10 cm ileri gidiyor,geri geliyor gibi bir vuruntu yapar.
4- Direksiyon tıkırtı burcu.neredeyse 10.000 km de bir değişmesi gerekir
5- Lastik.Bu araçlar asla eski lastikle kullanılmaz.Yeni olacak ses istemiyorsanız.Direksiyon hidrolik gibi olur.
Mekanik Aksam
1- Triger kayışı zincir olduğundan 100.000 km ye gelmiş araçlarda süper bir şakırtı yaparak su motoru gibi çalışan bir araca sahip olursunuz.
2- Marş motoru. Bu aracı kullananların marş motoru 1 yıl ömürlüdür. Kalıcı çözümü ise ford escortların marş otomatiğini alın ve marş motorunuzun üzerine iyi bir ustaya montaj deliklerini uydurmasını sağlattırın
3- Sigorta kutusu. Bu araçların bilindiği üzere darbe emişi,süspansiyon sistemi yok denecek kadar az olduğundan yoldaki çukur titreşim,kasis gibi nedenlerle sigorta kutusu içindeki tabla ve röleler hasar görür. bu durumda da elektrikle çalışan aksam çoğu zaman tutarsız çalışır.Örneğin yolda giderken bir çukura girdiğinizde farlar söner,silecekleriniz çalışmayabilir vs. bu haldeyken sigorta kutusuna atacağınız bir yumruk farlarınızın yeniden yanmasını sağlayacaksa da, bu geçici çözüm kalıcı bir hasar da meydana getirebilir.Rölelerinde aynı şekilde bacaklarını iyice lehimleyin.5 yıl tek sorun çıkmadan kullanabilirsiniz.
5- Endüksiyon bobini ve elektronik ateşleme. Bu parçalar da sık arıza yapar.

Tavsiyeler

1- Aracınızın ön kısmını asla derin çukura düşürmeyin, zira ön takım çok zayıftır.
2- Motorunuz 1.3 alüminyum blok olduğundan yüksek km lerdeki yorgun bir motoru asla sıkıştırmayın. 4000 devrin üzerinde 5 dakikadan fazla kullanmayın,
3-Motorunuzu sakın yıkamayın.Islak ve ilaçlı bir bezle silebilirsiniz.
4- Kapı içleri,bagaj kapağının arasına farların kenarlarına dolan pislikleri daima temizleyin.Bu sayede skodanın sacını çürütemezsiniz.
5- Kapıların altında bulunan yağmur suyu kanallarını da arada bir çubuk vs. gibi şeyler sokarak temizlemeye çalışın. Zira yağmurlu bir gecenin sabahında Favorit olimpik havuzuna hoşgelebilirsiniz.

6-fazla basıp contayı yakmayın. Mümkünse 70 derecelik müşür alıp takın. rampada vsde fazla ısınır buda suyu – yağı karıştırıp yolda kalmanıza sebep verebilir. hadi birde piston kaynattır hooop 1500 TL haşırt girer biryerinize.

7-Camları yavaş indirin kaldırın.

8-Acemi iseniz park sensörü takın

9-cam filmi yapın, uzun yollarda çok rahat oluyor.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir