Mandrake Linux’umu kurdum. Kitaplarda Control-Alt ve nümerik klavyedeki + ya da – tuşuna aynı anda basıldığı takdirde ekran çözünürlüğünün değiştirilebildiği yazıyor. Ancak çalışmıyor. Sorunum nereden kaynaklanıyor olabilir?

Ekran çözünürlüğünü ayarlayabilmek için öncelikle o ekran çözünürlüğü altında çalışmak istediğinizi, bilgisayarınız kurulurken belirtmeniz gerekir. Mandrake Linux ile birlikte gelen Xconfigurator programı hangi çözünürlüklerde çalışacağınızı size söyler. Hangisini seçerseniz seçin, Control-Alt ile + ve – tuşları bu çözünürlükler arasında geçiş yapabilir.

Bir küçük ayrıntıyı daha hemen belirtelim, startx ile X Window açılırken /etc/X11/XF86Config dosyasını okur. Öntanımlı olarak açılan renk derinliği 8’dir, bir başka deyişle ekranda en çok 256 renk görebilirsiniz.

Eğer KDE ve GNOME gibi yüksek renk derinliği isteyen bir pencere yöneticisi altında çalışıyorsanız bu durum oldukça can sıkıcı olabilir. “startx — -bpp 16” komutu ile 65536 renkte çalışmak her zaman için keyifli bir ortam yaratır.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir