cloud computing 500x356 Nedir bu bulut bilişim? [Cloud]

Bugün, özellikle Türkiye’de anlamı henüz kullanan kesimin %90′ı tarafından anlaşılmadığına inandığım, Bulut Bilişim‘den bahsediyor olacağız.

Öncelikle Sayın Bakanımız Binali YILDIRIM‘ın açıklamalarını hatırlamakta fayda var.

 

Bulut sistemi dedikleri bir şey var şimdi… Son zamanlarda herkes oraya birşey atıyor gelen ordan işine yarayanı alıyor kullanıyor, ben böyle anlıyorum. Şey yok artık sistematik birşey yok, abur cubur dolduruyorsun herkes ihtiyacına yarayanı alıyor, hiçte karışmıyor.

Devam eden süreç, yıllardır kullandığımız VMWare üzerinde sanallaştırılan VDS sunucuların “Cloud VDS” adı altında pazarlanması…

Cloud’un henüz adını duyan kişiler/firmalar tarafından, Cloud Hosting adı altında bildiğimiz bir hosting paketini pazarlaması…

ve dahası.

Peki nedir işin aslı? Cloud nedir, nereden çıkmıştır, neden üzerine düşülmüştür?

En üst düzeyde erişilebilirlik/erişebilirlik ve esneklik ortaklığı ile karlılık oranına katma değer sağlayan bilişim adımı tabiri ; uzun olmakla birlikte tam karşılığı olabilir.

Örneklemelerle devam edelim isterseniz…

Farklı 10 işlem için verimerkezimizde konumlandırdığımız 10 ayrı sunucu da donanım ihtiyaçlarımızın yalnızca %20′sini kullandığımızı varsayalım. Her sunucu için ayrı elektrik maliyetlerimiz oluşacak öyle değil mi? Her sunucu için ayrı hat ücreti ödeniyorsa bu da cabası. Peki erişebilirlik? 10 Farklı sunucunun donanım problemlerini tek tek incelemek zorundayız.

Cloud penceresinden baktığımızda, alt yapıda kaynakların %20′sini kullanan 5 sunucuyu sanallaştırma teknolojisi ile tek donanım alt yapısında toplamak mümkün. Desteklediğimiz node sunucular ile donanım yedeklemesini sağlamamızda. Üstelik bir sunucunun ayırılan kaynakların dışına çıkması durumunda diğer node’lardan donanım desteği sağlaması da ekstrası.

Cloud Hosting olarak nitelendirilen ( Bildiğimiz hosting paketlerinin ) ürünlerin tam açıklamasını yapabilene henüz rastlayamadım maalesef. Kimine göre esnek işletim sistemleri üzerinde geçiş, kimine göre cloud yapı üzerinde ki sunucu gezintisi olarak açıklanabiliyor.

Sonuç olarak terimin en azından tam anlaşılmadan düzgün kullanılamayacağına inanıyorum ve kullanılmasını doğru bulmuyorum.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir