Yapılması gerekenler fazla işlem almıyor.

1. Öncelikle yazıtipinizi değiştirin. K – Settings – Desktop – Fonts menüsünden tüm yazıtiplerini ISO 8859-9 olarak ayarlayın. Ek olarak fixed yazıtipi Türkçe düzgün göstermiyor, bunu da Courier olarak düzeltin.

2. xmodmap /usr/X11R6/lib/X11/etc/

xmodmap.trq komutu klavyenizi Türkçe hale getirir. Bunu açılışta da kullanmak için kikbd paketini deneyebilirsiniz. kikbd, Windows’takine benzer şekilde sistem açılırken ekranın sağ alt köşesine istediğiniz klavye düzenlerini yerleştirir ve belirli tuş kombinasyonlarında birinden diğerine geçmenizi sağlar.

3. kvt programında (X altında Linux terminali) “Options” bölümünde “Fonts” menüsüne girin. Font bilgisi için Courier, 12 punto, ISO8859-9 bilgilerini verin. “Save Options” ile bilgileri kaydedin.

Ancak bunları yapabilmek için sisteminizin Mandrake ya da Red Hat olması gerekiyor. Bir başka önemli nokta da kurulum sırasında mutlaka XFree86-ISO8858-9 paketlerinin tamamının seçili olması. Bu paketler hem Türkçe yazıtiplerini, hem de klavye eşlem dosyalarını (klavye haritalarını) içeriyorlar.

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir