Blog’ların yaygınlaşması ile birlikte kullanım oranlarında büyük paya sahip olan WordPress‘in, “wordpress.com” olarak ücretsiz sağladığı blog alanlarını sadece bir kaç adımda kendi hosting ve domainimize taşıyacağız. Böylece yazılarımız ve dosyalarımız, kendi hosting paketimiz üzerinden yayın yapacak.

İşlem için öncelikle mutfağımızda yeni bir WordPress kurulu hosting ile domainimizin olması gerekiyor.

1. WordPress.com’a kullanıcı adımız ve şifremiz ile giriş yaparak, My Blogs > Dashboard bölümüne ulaşıyoruz.

2. Tools > Export bölümünden tüm seçenekleri “All” olarak işaretliyoruz ve “Download Export File” seçeneği ile bilgisayarımıza kayıt ediyoruz.

3. Yeni kurulmuş WordPress’imize giriş yaparak, Tools (Araçlar) > Import (İçe aktar) bölümüne ulaşıyoruz.

4. WordPress seçiminin ardından WordPress.org üzerinden import işlevini yapacak olan eklenti sayfasına ulaşıyoruz. “Şimdi Kur” seçeneği ile eklentimizi kurarak etkinleştiriyoruz.

4. Browse (Gözat) seçeneği ile, WordPress.com’dan download ettiğimiz xml dosyasını seçiyoruz ve içe aktar (import) butonu ile aktarım işlemini gerçekleştiriyoruz.

5. Yazar adını değiştirmek istiyorsanız, Author bölümüne yeni bir isim yazabilirsiniz. Ayrıca, “Download and Import File Attachments” seçeneği ile, WordPress.com’da hali hazırda host edilen ekleri (Resimler, dosyalar) hostinginize download edebilirsiniz.

Hepsi bu kadar…

Oy Verebilirsiniz...

0 / 5

Your page rank:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir